کسب و کار الکترونیک, مقالات

فروشگاه اینترنتی چگونه به کسب و کار و رشد مالی شما کمک میکند؟

فروشگاه اینترنتی چگونه به کسب و کار و رشد مالی شما کمک میکند؟

میتوان به چگونگی این پرسش اینگونه پاسخ داد که وب سایت در حقیقت همانند یـک تابلوی مغازه و یا ویترین فروشگاه اســت و کسب و کار شما توسط وب سایت در معرض عموم مشتریان شـما قرار میگیرد و اما نکته مهمی که وجود دارد این است کـه دیگر مشتریان شـما از یک محله و یا حتی یک شهر نخواهد بود بلـکه تمام کسانی که از بستر اینترنت استفاده میکنند، میتوانند مشتریان کسب و کار شـما باشند. چرایی این پرسش را نیز میـتوان اینگونه پاسخ داد که وب سایت یک کسب و کار ویترین ویا غرفه نمایشگاهی اسـت برای معرفی کسـب و کـار شـما در ایـنترنت که این امر باعث افزایش تعداد مشتریان شده و سبب رشد مالی در کسـب و کارتان خواهد شـد.

انواع وب سایت های اینترنتی

به طور کلی وبسایت ها را بسته به کاربرد آنها به موارد زیر تقسیم میکنند :

وب سایت هـای اطلاع رسانی

وب سایت هـای فروشگاهی

وب سایت هـای علمی

وب سایت هـای تفریحی و سرگرمی

وب سایت هـای تجارت الکترونیک

وب سایت هـای شرکتی

وب سایت های اطلاع رسانی

وب سایت های اطلاع رسانی به دو دسته درون سازمانی یا تحت اینترنت و برون سازمانی یا پرتال های اطلاع رسانی تقسیم بندی کرد. وب سایت های درون سازمانی صرفا در شبکه داخلی سازمان قابلیت دسترسی را دارند و اگر از بیرون شبکه سازمان بخواهیم بع آن دسترسی داشته باشیم نیاز خواهد بود تا نام کاربری و کلمه عبور را وارد کنیم. اما وب سایت های اطلاه رسانی برون سازمانی بیشتر مطالبی درباره اطلاعات عمومی سازمان ویا اخبارو اطلاعیه هایی که برای ارباب رجوع اسـت را نمایش میدهند.

وب سایت هـای فروشگاهی

وب سایت های فروشگاهی برای فروش کالا ویا محصولات مورد استفاده قرار میگیرد و به مانند یک فروشگاه بزرگ واقعی اما در بستر اینترنت میماند، در ادامه مطالب بیشتر با این نوع از وب سایت ها آشنا خواهیم شد.

وب سایت هـای علمی

وب سایت های علمی همانطور که از نامش پیداست نوعی از وب سایت ها میباشد که در آن مطالب علمی ویا پژوهشی قرار میگیرد که دوست داران مقالات علمی و اخبارهای علمی میتوانند از این نوع سایت ها استفاده نمایند و اطلاعات خود را در این باره افزایش دهند.

وب سایت هـای تفریحی و سرگرمی

وب سایت های تفریحی و سرگرمی (Entertainment Web Site) را میتوان به دو دسته عمومی تقسیم کرد. سایت هایی که به بحث بازی های آنلاین و مسابقات آنلاین و سایت هایی که شامل مطالب تفریحی و سرگرمی می پردازند. معمولا سایت های بازی آنلاین به بحث مطالب سرگرم کننده نمی پردازند و حتی ممکن است ساختاری متفاوت داشته باشند. اما سایت هایی که به مطالب سرگرمی می پردازند بیشتر به مطالب تولید محتوای سرگرمی می پردازند و ممکن است در بخش جانبی سایت نیز بازی هـای آنلاین داشته باشند.

وب سایت هـای تجارت الکترونیک

وب سایت های تجارت الکترونیک که به سرعت نیز درحال گسترش هستند این امکان را برا یشما فراهم می آورند تا با چند کلیک بتوانید اجناس مورد نظر خود را پیدا کرده و از طریق سایت های فروشگاهی تهیه نمایید.

وب سایت های شرکتی

وب سایت های شرکتی در حقیقت عنوان سایت هایی است که برای سازمان ها و شرکت ها ویا برندها مورد استفاده قرار میگیرد و می توان گفت بیشتر جنبه خدمات، معرفی، به نمایش گذاشتن نمونه کارها و خدمات را دارا می باشد.همچنین اینگونه وب سایت ها راه ارتباطی مناسبی ارتباط مشتری است. این نوع سایت ها عموما برای معرفی و همچنین تبلیغات سازمان ها وشرکت ها مورد استفاده است.

نمایش حرفه ای بودن شما در کسب و کار

در حقیقت شما با داشتن یک سایت مناسب بـرای کسب و کار خود این پیغام را به مشتریان القاء میکنید کـه کسب و کار شما حرفه ای است و در کسب و کار خود بروز می باشد . همچنین بهتر اسـت ایمیل وب سایت خود را برای ارتباط با مشتریان استفاده نمایید که شکل حرفه ای تری را دارا میباشد. امر دیگری که شما باید برای حرفه ای بودن خود در فضای اینترنت و استفاده از وب سایت مدنظر داشته باشید سپردن طراحی سایت خود به یـک شرکت خرفه ای در زمینه تولید و طراحی وب سایت های حرفه ای و سفارشی می باشد. شمـا با این کار خود سایتی خواهید داشت با مشخصات ؛ امنیت بالا ، در دسترس بودن برای مشتریان، جذاب برای مخاطب و همچنین دسترسی آسان برای مخاطبان در کمترین زمان در موتورهای جستجو که همه این موارد تأثیر گذاری بسیاری در دید مخاطب شما خواهد داشت و او را مطمئن خواهد نمود که از سایتی دارای اعتبار بالا و حرفه ای بازدید به عمل می آورد. پـس این امر که بخواهید از سایت هـایی با کیفیت طراحی پایین و ارزان استفاده کنید را به هیچ عنوان برای شما و کسب و کار شما توصیه نمیشود.

برای طراحی سایت از کجا شروع کنم ؟

بـرای ورود به دنیای کسب و کارهای اینترنتی باید از یک شرکت طراحی سایت معتبر کمک بگیرید و با مشاوره آنها مسیر درستی را بـرای شروع یک استارت آپ انتخاب نمایید. اگر با طراحی سایت آشنایی دارید و می خواهید خودتان این کار را شروع کنـید به مراحل زیر توجه نمایید.

انتخاب نام دامنه (آدرس اینترنتی وب سایت)

خرید هاست و دامنه از یک شرکت معتبر

طراحی سایت یا فروشگاه اینترنتی

بهینه سازی وب سایت

کسب درآمد از وب سایت

انتخاب و خرید هاست و دامنه

میتوان خرید هاست و ثبت دامنه اینترنتی را از مهمترین کارهایی در نظر گرفت که شما باید در انتخاب آن جدیت و حساسیت بسیاری به خرج دهید. انتخاب هاست و دامنه شرکتی که خدمات مورد نیاز شما را ارائه دهد بستگی به کشور محل زندگی مخاطبان شما دارد برای مثال اگر مخاطبان شما اکثرشان مقیم ایران هستند توصیه می شود از هاست ایرانی برای سایت خود استفاده نمایید تا سرعت بالایی برای اشتراک گذاری مطالب سایت داشته باشید و اگر مخاطبان شما در خارج از زندگی میکنند لازم است تا از هاست بین الملل استفاده کنید. زیرا که انتخاب هاست ارتباط مستقیم با سرعت بارگذاری اطلاعات سایت برای مخاطب شما دارد. پس انجام و انتخاب هاست مورد نظر و طراحی سایت نوبت آن است تا سایت شما در داخل یک هاست مناسب آپلود شده و سپس به دامنه متصل شود.

طراحی وب سایت

طراحی سایت شامل مراحلی اسـت که باید به آنها به خوبی توجه شود. اولین چیزی که باید در طراحی سایت به آن توجه شود داشتن هدف و آگاهی از داشتن سایت می باشد. سپس باید یک لوگو و همچنین قالبی با استایل مناسب برای سایت خود انتخاب کنید به صورتی که برای بازدیدکننده از سایت جذاب و دلنشین باشد پس در واقع شمـا نیاز دارید تا مخاطبان خود را به خوبی مورد بررسی قرار دهید تا شناخت لازم از مخاطب را بدست آورید. پس از انجام این مراحل نیاز اسـت تا بـرای پیاده سازی، تکمیل و طراحی سایت، آن را در اختیار شرکت طراحی سایت مورد نظر قرار دهید.

بهینه سازی وب سایت

ارزش مرحـله بهینه سازی سایت یا سئو به مراتب بالاتر از مراحل قبلی است. زیرا که شما میخواهید سایتی کارآمد و پر بازدید داشته باشید که البته هدف وب سایت شـما نیز تعیین کننده اسـت . امروزه در تجارت الکترونیک بازدیدکنندگان نقش اصلی را در کسب درآمد و کارایی ایفا میکنند . بهینه سازی سایت امریست علمی و مستلزم استفاده از افراد متخصص در این کار تا این افراد متخصص رتبه سایت را در موتور جستجو بالا برده و باعث دیده شدن وب سایت شما در نزد کاربران اینترنت شوند.

کسب درآمد از وب سایت

تمام مراحل بالا مقدمه ای بـرای مرحله کسب درآمد میباشند .  گرچه مرحله بهینه سازی یکی از مراحل درآمدزایی محسوب می شود، ولی برای تکمیل اسـت تا شناختی درست و کامل از علم کسب و کار اینترنتی داشته باشید . از جمله راه های معمول در کسب و کار اینترنتی می توان به استفاده از تبلیغات پیامکی، استفاده از قالبهای زیبا و جذاب ، بازاریابی در بستر اینترنت ، استـفاده از محتوایی جذاب برای مخاطب و کارهایی از این دست اشاره نمود.